Поворознюк Владислав Володимирович (1954-2021)

12 червня 2021 року пішов з життя професор ВЛАДИСЛАВ ВОЛОДИМИРОВИЧ ПОВОРОЗНЮК ‒ президент Української асоціації остеопорозу та Української асоціації менопаузи, андропаузи та захворювань кістково-м’язової системи, керівник Українського підрозділу EVIDAS, директор Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу, керівник відділу клінічної фізіології та патології опорно-рухового апарату Державної установи «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України», головний редактор журналу «Біль. Суглоби. Хребет», заслужений діяч науки і техніки України.

Професор В. В. Поворознюк народився і виріс в селі Сидори Великополовецького (в даний час Білоцерківського) району Київської області 22 жовтня 1954 року. Науковий шлях Владислав Володимирович почав в Інституті геронтології, в 1988 році захистив кандидатську, а в 1999 році докторську дисертацію «Остеопороз у населення України: фактори ризику, клініка, діагностика і лікування», яка стала проривом у вітчизняній науці. У 1992 році В. В. Поворознюк очолив відділ клінічної фізіології та патології опорно-рухового апарату ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України» і керував ним до останніх днів.

Наукові дослідження професора В. В. Поворознюка охоплювали широке коло теоретичної і клінічної медицини. Під керівництвом В. В. Поворознюка вперше в Україні розпочаті та проводяться дотепер епідеміологічні дослідження щодо остеопорозу та його ускладнень, дефіциту та недостатності вітаміну D, саркопенії. Створені референтні показники стану кістково-м’язової системи для населення України, розроблені інструменти оцінки ризику остеопорозу та переломів, запропоновані та впроваджені рекомендації щодо ведення пацієнтів із патологією опорно-рухового апарату на різних рівнях надання медичної допомоги.

З ініціативи В. В. Поворознюка в 1996 році створено Українську асоціацію остеопорозу, президентом якої він став. У тому ж році розпочав роботу Український науково-медичний центр проблем остеопорозу, який надає консультативно-діагностичну допомогу пацієнтам з різних регіонів України.

Професор В. В. Поворознюк є автором і співавтором понад 800 наукових робіт, 20 монографій, понад 50 авторських свідоцтв і методичних рекомендацій. Під його керівництвом захищено 30 кандидатських і 15 докторських дисертацій. Професор В. В. Поворознюк був провідним вченим з питань остеопорозу в Україні і визнаним науковцем за її межами. Наукові досягнення В. В. Поворознюка були відзначені багатьма вітчизняними та іноземними нагородами, зокрема: Медаллю Комітету національних товариств (Committee of National Societies (CNS)) Міжнародної асоціації остеопорозу (International Osteoporosis Foundation (IOF)) у 2014 році, Нагородою наукового товариства Європейської асоціації по вітаміну D (European Vitamin D Association Scientific Society (EVIDAS) також у 2014 році, Нагородою Міжнародної асоціації з клінічної денситометрії (International Society for Clinical Densitometry (ISCD)) імені Дж. П. Білезікяна (John P. Bilezikian ISCD Global Leadership Award) у 2016 році.

В. В. Поворознюк прожив яскраве життя, завжди мав активну позицію, відрізнявся високим професіоналізмом, глибокою людяністю, справжньою інтелігентністю, життєлюбством і оптимізмом. Безумовно, це велика втрата для української та світової науки. Пам’ять про нього назавжди залишиться в серцях рідних, друзів, учнів, колег. Церемонія прощання відбудеться 16 червня 2021 року о 13.00 на Байковому кладовищі в Києві, за адресою Байкова 6.

Весь колектив Інституту геронтології висловлює щирі співчуття родині, близьким, учням та друзям Владислава Володимировича у цей сумний час.