Чи стане едаравон новим засобом комплексного лікування цукрового діабету?

Маньковський Б. М., Галушко О. А.

Едаравон є низькомолекулярним антиоксидантним засобом, який поглинає вільні радикали та пригнічує перекисне окислення ліпідів і таким чином зменшує окисне пошкодження клітин головного мозку та інших органів. Едаравон переважно відомий як ефективний засіб в лікуванні ішемічного інсульту та бокового аміотрофічного склерозу.

Мета: дослідити можливості едаравону при його застосуванні в лікуванні хворих на цукровий діабет (ЦД). Матеріали і методи: для вирішення поставленого завдання був проведений пошук і аналіз повнотекстових статей в базах даних PubMed, Web of Science, Google Scholar, Scopus. Пошук проводився за ключовими термінами «едаравон» і «цукровий діабет» та охопив англомовні і україномовні публікації за останні 20 років (з квітня 2003 по липень 2023 року).

Результати: Загалом було ідентифіковано і проаналізовано 112 публікацій. Було встановлено, що едаравонсприяє покращенню клінічного перебігу і може бути корисним в лікуванні і профілактиці ЦД та його ускладнень (діабетична нейропатія, ретинопатія, нефропатія, кардіоміопатія тощо). Це диктує необхідність проведення подальших клінічних досліджень для вивчення можливостей включення едаравону в програми лікування та профілактики цукрового діабету і його ускладнень.

Ключові слова: цукровий діабет, едаравон, діабетична нейропатія, ангіопатія, кардіоміопатія, нефропатія, ускладнення цукрового діабету.

mankovsky-halushko-2023