Маньковський Борис Микитович

Маньковський Борис Микитович, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор.

Автор 814 наукових публікацій, у тому числі більш, ніж 250 зарубіжних, 10 монографій, з яких 2 видані за кордоном (Канада, Сполучені Штати Америки). Має високий індекс цитування за системою Google Scholar (індекс Хірша 38) та SCOPUS (індекс Хірша 18).

У 2009 році Маньковський Б.М. був запрошений до участі в інтернаціональному авторському колективі для створення монографії «Цукровий діабет і головний мозок», ним був підготовлений розділ «Інсульт та цукровий діабет», який отримав схвальні відгуки у міжнародних наукових журналах.

Наукові дослідження Маньковського Б.М. були відзначені рядом престижних нагород на міжнародних наукових конгресах, таких як Приз за найкращу наукову доповідь на Симпозіумі Конгресу Всесвітньої діабетичної федерації (Балтимор, США, 1991 р.), Приз за клінічні дослідження науково-дослідницької групи Neurodiab (Будапешт, 2002 р.) та інші. У 2023 році Маньковський Б.М. отримав Премію Національної академії наук України ім. В.П.Комісаренка.

Маньковський Б.М. є засновником наукової школи в галузі ендокринології і діабетології. Він підготував 9 докторів і 15 кандидатів медичних наук.

Професор Б.М. Маньковський широко відомий серед колег за кордоном.

Працював у провідних діабетологічних центрах світу – Північно-західному Університеті Чикаго (1992-1993 рр.), Університеті Маямі (США) (2001-2002 рр.), Національному інституті діабету в Дюссельдорфі (Німеччина) (1999 р.).

Єдиний з вчених та лікарів нашої країни був обраний до Президії Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету (2005 рік). Також обраний членом Президії робочої групи з вивчення діабетичної нейропатії при Європейській асоціації з вивчення цукрового діабету (2009 рік). Неодноразово робив усні доповіді на найбільших світових і європейських ендокринологічних і діабетологічних форумах, а також на запрошення організаторів головував на симпозіумах і конференціях.

Має досвід керування міжнародними науковими проектами. У 2013 році вперше з вчених у цієї галузі науки та медицини отримав великий науковий грант Європейської фундації з вивчення цукрового діабету для проведення наукового дослідження у співдружності з науковцями Університету м. Утрехт (Нідерланди) стосовно вивчення асоціації між когнітивними порушеннями, станом мозкового кровообігу, структурними змінами зі сторони центральної нервової системи у хворих на цукровий діабет 2-го типу.

У 2014 році був запрошений до складу міжнародного наукового консорціуму вчених-медиків багатьох країн, який було створено з метою вивчення розповсюдженості, факторів ризику депресивних розладів у пацієнтів, які хворіють на цукровий діабет (Dialogues Diabetes and Depression).

В 2015 та 2016 роках вперше з вчених країни був запрошений до членства в Програмному комітеті Щорічного Конгресу Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету – найбільш значущого конгресу в цієї галузі, який щороку збирає більш, ніж 15 тисяч учасників.

Вперше в Україні у 2009 році провів навчальний курс післядипломної освіти Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету. Ці навчальні курси зібрали слухачів не тільки з нашої країни, але й з багатьох країн Європи. Лекторами на цих навчальних курсах були найвідоміші вчені та практичні лікарі з Європи. Позитивний звіт з курсів було опубліковано у провідному в світі діабетологічному журналі “Diabetologia”. Після перших курсів у співпраці з Комітетом післядипломної освіти Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету та Національною академією післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика було проведено ще 6 навчальних курсів в Україні, які  зараз становлять важливу подію в освітянському просторі в цієї галузі.

Є рецензентом провідних міжнародних журналів, таких як “British Medical Journal”, “Diabetes Care”, “Diabetic Medicine”, “Journal of Neurological Sciences” та інших.

Маньковський Б. М. з 2011 р. є засновником та Головою правління Української діабетологічної асоціації (www.uda-doms.org). Членами асоціаціїї є майже всі лікарі-ендокринологи України, сімейні лікарі та лікарі суміжних спеціальностей. Маньковський Б. М. є членом Президії Української асоціації ендокринологів.

Маньковський Б.М. обирався членом Вченої Ради МОЗ України, виконував обов’язки експерту Державного Експертного Центру МОЗ України. Протягом багатьох років він виконував обов’язки головного позаштатного фахівця у галузі ендокринологія та члена групи експертів у цьому напрямку МОЗ України.

Маньковський Б. М. на громадських засадах виконує обов’язки головного редактору журналу «Діабет Ожиріння Метаболічний синдром», який внесений до декількох наукометричних баз (www.uda-doms.org). Член редакційної колегії науково-медичних іноземних журналів «Journal of Diabetes Science and Technology» (США), «International Journal of Biomedicine» (США), “Journal of Diabetes and its Complications”(США) та вітчизняних «Ендокринологія», «Проблеми ендокринної патології», «Міжнародний ендокринологічний журнал», «Нирки», «Серце та судини» та низки інших. Вільно володіє англійською мовою, неодноразово виступав з лекціями та робив наукові доповіді на цій мові на важливих міжнародних наукових форумах, де англійська була робочою мовою.

Він входить до складу спеціалізованих Вчених Рад НУОЗУ ім. П.Л. Шупика, ДУ “Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України” по захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальністю «Ендокринологія».

Наукові інтереси Б.М. Маньковського пов’язані з вивченням механізмів розвитку і розробкою методів лікування вік-асоційований захворювань, таких як цукровий діабет, хвороби серцево-судинної та нервової системи.

Б.М. Маньковський веде масштабну клінічну діяльність, консультує хворих на клінічних базах кафедри діабетології, а також в медичних установах ДУС при Президентові України, медичної служби МВС та СБУ.

Активно займається викладацькою діяльністю. Організував першу в Україні кафедру діабетології у Національному університеті охорони здоров’я України ім. П.Л.Шупика, часто виступає в різних регіонах країни з лекціями, присвяченими тим чи іншим аспектам цукрового діабету та його ускладнень. Послідовно провадить і пропагує навчання основ самоконтролю захворювання для хворих, що страждають від цукрового діабету, бере участь у роботі громадських організацій, проводить велику роботу щодо розробки сучасних уніфікованих протоколів лікування основних ендокринних захворювань.